Psycholog, psychoterapeuta a może psychiatra?

Psycholog, psychoterapeuta a może psychiatra?

Lipiec 8, 2018 2

Wśród zawodów zajmujących się ludzką psychiką: psycholog, psychoterapeuta i psychiatra są najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi profesjami. Każdy z nich ma inne kwalifikacje i każdy może zaoferować inną pomoc. Poniżej przedstawiam więcej szczegółów, co dany specjalista może zaoferować pacjentowi.

 

Psycholog
Psycholog to tytuł nadawany absolwentom studiów magisterskich z psychologii. Jak na wielu studiach tak też i na psychologii pojawiają się specjalności (ścieżki studiów) np. psychologia kliniczna osób dorosłych lub dzieci i młodzieży, psychologia sądowa, psychologia biznesu, coaching, psychologia zdrowia i wiele innych. Jest wiele obszarów, w których przyszły psycholog może się kształcić w trakcie studiów. W związku z tym, psycholodzy do których możemy trafić, będę mieć większą wiedzę w różnych obszarach np. w obszarze zaburzeń psychicznych, diagnozowaniu, czy HR-ów i marketingu.

Działania, jakie może wykonywać psycholog to diagnoza, opiniowanie, pomoc psychologiczna, interwencja kryzysowa i psychoterapia. Zawód psychologa wyróżnia spośród pozostałych to, że tylko psycholog może przeprowadzać diagnozę psychologiczną. Dodatkowo psycholog może zrobić specjalizację podobnie jak lekarz. Wymagane do tego jest ukończenie 4-letniego szkolenia w danej specjalizacji. Najpopularniejszą specjalizacją jest specjalizacja w psychologii klinicznej osób dorosłych, po której absolwent dostaje tytuł psychologa klinicznego. Czasem jest to mylone ze specjalnością psychologia kliniczna (ścieżka kształcenia na studiach psychologicznych), co jest zupełnie czymś innym niż specjalizacja z psychologii klinicznej (dodatkowe 4-letnie szkolenie po studiach).

 

Psychoterapeuta
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła szkolenie psychoterapeutyczne i prowadzi psychoterapię. Spotkać można określenie „psychoterapeuta w trakcie szkolenia”, które oznacza osobę będącą w trakcie nauki w szkole psychoterapii, która też ma prawo do prowadzenia psychoterapii. Jest wiele nurtów, szkół i kursów psychoterapii. Najpopularniejszymi są te 4-letnie i dłuższe, które kształcą w najbardziej rozpoznawalnych systemach psychoterapeutycznych takich jak: podejście psychodynamiczne, gestalt, poznawczo-behawioralne, systemowe oraz eriksonowskie. Istnieją też inne szkoły psychoterapii, do których ukończenia nie są potrzebne lata nauki, a są to na przykład: terapia EMRD i terapia skoncentrowana na rozwiązaniach.

Obszar, w jakim działa psychoterapeuta to oczywiście psychoterapia, pomoc psychologiczna oraz interwencja kryzysowa. Psychoterapeuta jest szkolony, by leczyć choroby psychiczne, wspierać w trudnościach życiowych oraz pomagać w rozwoju osobistym.

 

Psychiatra

Psychiatra to lekarz, który ukończył studia medyczne i uzyskał specjalizacje z psychiatrii. W pierwszej kolejności musi ukończyć 6-letnie studia medyczne, następnie roczny staż i 5-letnią specjalizację z psychiatrii. Najczęstszymi działaniami psychiatrów są: konsultacje, diagnoza zaburzeń psychicznych oraz prowadzenie farmakoterapii. Ani psycholog, ani psychoterapeuta nie może wydawać recept na lekarstwa. Może to zrobić tylko lekarz, a w przypadku leków psychotropowych psychiatra.

Częstą praktyką specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego jest kształcenie się w wielu obszarach. Najczęściej można spotkać psychologów, którzy są psychoterapeutami oraz psychiatrów, którzy też są psychoterapeutami. Daje to specjalistom obszerną wiedzy o człowieku i umiejętności do leczenia chorób psychicznych. Ponadto istnieje wiele kursów i szkoleń, które kształcą z wąskich wyspecjalizowanych obszarów, takich jak na przykład: psychotraumatologia, psychosomatyka, psychoonkologia czy psychoseksuologia.

 

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?
Różnorodność szkoleń i tytułów może przyprawić o ból głowy. Na podstawie czego wybrać specjalistę, do której chcemy się wybrać i na co zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiam kilka rad, które moim zdaniem pacjenci powinni mieć na uwadze:

    1. Sprawdź wykształcenie i tytuł jakim posługuje się specjalista. Może ono być podane na stronie internetowej albo można zapytać telefonicznie.
    2. Zapytaj o doświadczenie. Wieloletnie doświadczenie może być plusem, ale nie musi. Jeden specjalista po wielu latach doświadczenia będzie wypalony i dawno zaprzestanie samorozwoju, a inny będzie na bieżąco i będzie swą mądrość miał w żyłach. Tak samo młody absolwent może nie mieć staży, wolontariatów, szkoleń i doświadczenia w kontakcie z pacjentami a inny będzie o to dbał od początku studiów. Dlatego jako następne:
    3. Zastanów się czy specjalista jest zaangażowany w swoją pracę, bo nie zawsze idzie to w parze z doświadczeniem. Można to zrobić pytając innych osób o rekomendacje albo samemu ocenić na spotkaniach konsultacyjnych.
    4. Zapytaj, czy poddaje swoją pracę superwizji. Superwizja to konsultacje z bardziej doświadczonymi specjalistami, gdzie omawia się swoją pracę z pacjentem. Konsultuje się tam czy psychoterapeuta poprawnie prowadzi psychoterapie. I ostatnie, ale moim zdaniem najważniejsze:
    5. Sprawdź, jak się czujesz w rozmowie z tym specjalistą, czy masz wrażenie, że mógłbyś mu zaufać, czy umie Ci dać poczucie bezpieczeństwa i wesprzeć gdy tego potrzebujesz w czasie sesji?