Kiedy wybrać się do psychologa?

Kiedy wybrać się do psychologa?

Czerwiec 28, 2018 2

Jednym z najczęstszych dylematów osób zmagających się z cierpieniem psychicznym, trudnościami w relacjach bądź też trudnościami z samym sobą jest to, czy iść do psychologa, czy nie. Odpowiedź jest niestety standardowa i trochę na pierwszy rzut oka wymijająca, a brzmi ona: „To zależy”. A teraz konkretniej i jaśniej:

 

Decyzja
Jedną z najważniejszych kwestii przy decydowaniu się na pójście do psychologa lub psychoterapeuty jest własna nieprzymuszona decyzja. To czy ktoś się zdecyduje na spotkanie z psychologiem, w głównej mierze powinno być oparte na tym, że on sam tego chce. By pomóc sobie w podjęciu takiej decyzji, można zadać sobie pytania: „Czy chciałbym/chciałabym skorzystać z profesjonalnej pomocy?”, „Czy wsparcie rodziny lub przyjaciół nie jest dla mnie już wystarczające?”. Twoja własna chęć i decyzja, nawet jednorazowego spróbowania i zobaczenia jak takie spotkanie wygląda, jest tutaj najważniejsza. Położenie tak dużego nacisku na Twoją wolę i nieprzymuszoną decyzję spowodowane jest tym, jak w praktyce wygląda sam proces psychoterapii. Psychoterapia to współpraca psychoterapeuty i pacjenta nad trudnością z która pacjent się zgłasza. Psychoterapeuta to nie chirurg, który zagląda do głowy pacjenta pogrążonego w narkozie – śpiącego i bezwładnego. Psychoterapeuta pracuje wspólnie z pacjentem. Prowadzi i pomaga pacjentowi w pracy nad sobą i w przepracowaniu problemów. Wspiera, pomaga i edukuje. By psychoterapia była skuteczna, potrzebne jest zaangażowanie obu stron.

Jeżeli pojawią się sugestie ze strony otoczenia o pójściu do psychologa, to powinno się zastanowić czy są one podyktowane troską. Czy ktoś z troski, martwiąc się o nas, sugeruje kontakt z psychologiem i czy jest to wyraz życzliwości. To wartościowe mieć wokół siebie takich ludzi. Ważniejsze jest jednak, by decyzji o podjęciu psychoterapii nie podejmować pod wpływem presji, nie być do niej przymuszanym, ani nie czuć, że postawiono nam ultimatum.

 

Czy mój problem to problem?
Kiedy rozważamy wizytę u psychologa, może pojawić się niepewność, czy mój problem to w ogóle problem. Czy może to, z czym się zmagam to coś normalnego? A może to stan przejściowy i za niedługo wrócę do równowagi? Czy aby na pewno taka sprawa wymaga konsultacji? A może jest to normalna reakcja na nienormalną sytuację? Przy takich wątpliwościach warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy ta sprawa dotyczy moich emocji, myśli, relacji z innymi ludźmi, związków albo jakkolwiek związanego z psychiką problemu? Jeżeli odpowiemy twierdząco na pierwsze pytanie, to zadajmy sobie drugie: Czy ta sprawa powoduje cierpienie w moim życiu? Jeżeli na oba pytania odpowiemy twierdząco, to warto poważnie rozważyć wybranie się do psychologa bądź psychoterapeuty (o różnicy pomiędzy tymi zawodami opowiem w innym wpisie).

Aby zobrazować proces przejścia przez powyższe dwa pytania, przedstawię hipotetyczną sytuację. Istnieje pewien Pan Jan. Pan Jan ostatnio nie może dogadać się z żoną, do kłótni dochodzi coraz częściej. Pan Jan nie wie, dlaczego te kłótnie ciągle trwają, czy to on coś robi nie tak, czy żona się zmieniła. Wie, że ostatnio jest bardziej pobudzony i trudno mu opanować swoje reakcje. Pan Jan przestaje spotykać się z przyjaciółmi oraz zaczyna mieć problemy ze snem, które do tej pory się nie zdarzały. Coraz częściej czuje silną złość, smutek a czasem obezwładniającą pustkę. Gdy pyta siebie: (1) czego ten problem dotyczy? Zauważa, że emocji, relacji z żoną, jak i negatywnych myśli, które kieruje w swoją stronę. Pyta więc siebie dalej: (2) Czy to wszystko powoduje, że cierpię, że jest mi źle? To pytanie wystarczyło, by Pan Jan poczuł, że potrzebuje wsparcia.

 

Nie musisz mieć problemu, by pójść do psychologa

Jestem zwolennikiem korzystania z konsultacji psychologicznych nawet wtedy, gdy odpowiedzi na dwa powyższe pytania nie są twierdzące. Powody są takie:

  1. Nie każdy ma wiedzę psychologiczną, więc mamy prawo do skorzystania z psychoedukacji u specjalisty, nawet jeżeli problem nie dotyczy nas samych. Przykładowo chcielibyśmy się dowiedzieć jak lepiej komunikować się z partnerem/partnerką.
  2. Czasem trudno zagłębić się w swoje myśli i emocje, by odpowiedzieć na powyższe dwa pytania a czujemy potrzebę porozmawiania z profesjonalistą od zdrowia psychicznego.
  3. Chcielibyśmy porozmawiać bądź poradzić się kogoś, kogo obowiązuje tajemnica zawodowa.
  4. Chcielibyśmy zbadać swoją osobowość, inteligencję lub temperament.
  5. Ciekawi jesteśmy jak wspierać bliską nam osobę, która np. choruje na depresję. Dowiedzieć się co możemy zrobić, by jej pomóc.
  6. Chcielibyśmy zgłębić swoją psychikę, swoje nieświadome mechanizmy i zainwestować w rozwój siebie.
  7. Po prostu mamy ochotę wybrać się na konsultację do psychologa z różnych osobistych powodów.

 

Podsumowując, jest wiele powodów dla których warto wybrać się do psychologa. To czy się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od nas samych. By sobie pomóc w podjęciu tej decyzji możemy skorzystać z kilku pytań. Wsparcie bliskich również może być w tym pomocne, ale może nas od tej decyzji również odsuwać. Spotkanie z psychologiem może być także pomocne w sytuacjach, które nie dotyczą naszego cierpienia. I na koniec by nie było wątpliwości:

Normalne jest to, że potrzebujemy poczuć się wysłuchani i zrozumiani, dlatego mamy prawo do skierowania się po pomoc do specjalisty jak i do zaufanych najbliższych osób gdy tego potrzebujemy. Nie jesteśmy sami!